Przejdź do treści

Magiczna Majorka. Imprezy na Majorce w Styczniu  

Odkryj Majorkę w styczniu – świętuj z trzema królami i świętymi Antonim oraz Sebastianem

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyjątkowo kolorowo i pełnie życia prezentuje się Majorka w styczniu? Jeśli jeszcze nie miałeś okazji, teraz jest idealny moment! Styczeń na tej pięknej wyspie to okres, w którym możesz w pełni cieszyć się klimatem świątecznym i lokalnymi tradycjami. Przygotuj się na fascynujący festiwal Trzech Króli i inne wyjątkowe wydarzenia. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby w pełni skorzystać z tych niesamowitych doświadczeń.

Święto Trzech Króli – 6 stycznia

Święto Trzech Króli jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń na Majorce w styczniu. To magiczny moment, gdy Boże Narodzenie wciąż trwa, a wyspa błyszczy dekoracjami świątecznymi. Trwają również otwarte mercados, gdzie możesz spróbować lokalnych przysmaków i zakupić niezapomniane pamiątki. Jeśli jesteś w okolicy 5 stycznia, nie przegap tradycyjnej świątecznej parady w miasteczku Sa Pobla – to wyjątkowe wydarzenie, które zapadnie Ci w pamięć.

6 stycznia, Dzień Trzech Króli, to moment kulminacyjny. Warto udać się do stolicy Majorki, Palma, aby zobaczyć paradę gigantów – Trzech Króli. To tam znajdziesz najwięcej atrakcji i magii. Oprócz Palmi, miasta takie jak Inca, Santa Margalida, Pollenca, Porreres, Santanyi i Alcudia organizują niezapomniane wydarzenia, które oczarują każdego.

Fiesta de San Julián y Santa Basilisa – 9 stycznia

9 stycznia to dzień, w którym miasteczko Campos bawi się przy okazji fiesty związanego z patronem miasta, San Julianem i Santa Basilisą. To okazja, aby podziwiać lokalne tańce, słuchać ludowych pieśni, w tym Completes i Goigs Sant Julià. Nie zabraknie również występów lokalnych zespołów. To wyjątkowy moment, aby poczuć ducha Majorki i poznać jej tradycje.

Fiesta de San Honorato – 14 stycznia

Kolejnym niezwykłym świętem w styczniu jest Fiesta de San Honorato, obchodzone 15 stycznia w Algaida. To święto patrona miasteczka, które oferuje fascynujący spektakl w postaci tradycyjnego tańca „los cossieros”. Zobaczysz damę i trzy pary mężczyzn ubranych na biało z charakterystycznymi dodatkami oraz tajemniczego demona z dzwoneczkiem na szyi. To wyjątkowe doświadczenie kulturalne, które pozwoli Ci jeszcze głębiej zanurzyć się w majorkańską atmosferę.

Sant Antoni – 16 i 17 stycznia

16 i 17 stycznia to dni, kiedy cała Majorka żyje pod znakiem Sant Antoni. To święto zasługuje na osobny wpis, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam do przeczytania mojego artykułu na ten temat [tutaj](https://namajorce.pl/hiszpania/baleary/mallorca/majorkowe-poradniki/sant-antoni/). Jednak już teraz mogę Cię zapewnić, że to wyjątkowy festiwal, który musisz przeżyć na własnej skórze. Odbywa się w wielu miastach na wyspie, włączając Sa Pobla, Artà, Pollença, Muro, Manacor, Santanyí, Alcúdia, Algaida, Pina, Andratx, Bunyola, Calvià, Capdepera, Costitx, Esporles, Estellencs, Inca, Mancor de la Vall, Maria de la Salut, Petra, Porreres, Puigpunyent, Ses Salines, Colònia de Sant Jordi, Sant Joan, Sant Llorenç des Cardassar, Santanyí, Calonge, Biniamar, Sineu, Sóller, Son Servera, Valldemossa i Vilafranca de Bonany. To wyjątkowa okazja, aby poznać kulturę Majorki w całej jej okazałości.

Aguila na S’Albufera – 2 tygodnie przed Sant Antoni

Już 2 tygodnie przed Sant Antoni, w miasteczku Sa Pobla, możesz spróbować specjału znanej jako Aguila – czyli węgorza, przyrządzonego na różne sposoby. To danie jest ukochane przez mieszkańców i doskonale wpisuje się w lokalną kuchnię.

Fiesta del Quartero – Ostatnia niedziela stycznia

W ostatnią niedzielę stycznia, w miasteczku Bunyola, odbywa się Fiesta del Quartero. To unikalne wydarzenie, które odbywa się na posesjach ludzi, co roku na innej. To tradycja sięgająca czasów, gdy po zakończeniu żniw właściciele pól zapraszali swoich pracowników na kolację. Podczas tej kolacji podawano śledzie, oliwki i podawano aż 16 litrów wina, nazywanego „quartero”. To również okazja do wysłuchania muzyki „los xeremiers” – gaiteros mallorquines, czyli dudziarzy, którzy tworzą magiczne dźwięki na instrumentach przypominających dudy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *