Przejdź do treści

Oliwki, flagowy produkt Majorki

Jednym z flagowych produktów Majorki są oliwki.

Gaje oliwne są obecnie najbardziej obfitą uprawą owoców na świecie, ale Hiszpania jest zdecydowanie największym producentem, również oliwy z oliwek. Odpowiada za 60% produkcji w Unii Europejskiej i 45% na całym świecie, co czyni ją niekwestionowanym liderem, podwajając dane swojego najbliższego konkurenta, Włoch.

Nic więc dziwnego, że w Hiszpanii istnieje ponad 200 odmian drzew oliwnych i że istnieje 14 chronionych nazw pochodzenia na całym półwyspie, zgodnie z danymi Ministerstwa Rolnictwa. Regiony o największej produkcji to Andaluzja, Kastylia la Mancha, Estremadura, Walencja i Kataloni

Majorkańskie oliwki

to oliwki stołowe autochtonicznej odmiany majorkańskiej, częściowo sfermentowane w solance, które mogą być trzech rodzajów: zielone, *trencades i naturalne czarne oliwki.
Produkcja, przetwarzanie, które obejmuje selekcję, mycie, dzielenie, solenie, przyprawianie i pakowanie, odbywa się w całości na Majorce, gdzie oliwki są chronione nazwą pochodzenia. Uprawa oliwek na Majorce jest jedną z najbardziej tradycyjnych i sięga czasów przedrzymskich. Arcyksiążę Ludwig Salvator, w swoim dziele Die Balearen, Baleary opisane słowem i obrazem (1871), wspomina o kuchni wieśniaków, w której przekąskom, lunchom i kolacjom towarzyszył chleb i oliwki. Znaczenie oliwek jest również odzwierciedlone w kulturze popularnej Majorki w licznych piosenkach i przysłowiach, które odnoszą się do oliwek produkowanych na Majorce.


Odmiany oliwek

dopuszczone do produkcji oliwy z oliwek z Majorki zapewniają właściwości organoleptyczne i fizykochemiczne, które wzajemnie się uzupełniają i umożliwiają uzyskanie wysokiej jakości, zróżnicowanych oliw. I tak, majorkańska oliwa z oliwek z posiadłości Monnaber Nou nadaje oliwie gładkość, słodycz i smak dojrzałych migdałów.
Odmiana arbequina nadaje oliwie smak zielonych owoców, podczas gdy odmiana picual nadaje oliwie pikantny i gorzki smak.

Jeśli chodzi o skład lipidowy oliwy, jest on bezpośrednio związany z odmianą użytych oliwek; tak więc oliwy wykonane z oliwek Mallorquina i Picual będą miały wyższą zawartość kwasu oleinowego niż oliwy wykonane z odmiany Arbequina.

Odmiana Mallorquina zapewnia wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, wyższą niż oliwy z innych odmian.

Son Naava jest wytwarzana z odmiany Arbequina. Posiadłość znajduje się w Montuiri i produkuje oliwę z holistycznym podejściem do rolnictwa i jedynym biodynamicznym gajem oliwnym na Majorce. Rocznie produkuje około 20 000 litrów oliwy, która posiada certyfikat Demeter.Stowarzyszenie Demeter kontroluje gaje oliwne Son Naava dwa razy w roku, aby upewnić się, że spełniają one surowe przepisy dotyczące pielęgnacji, zbioru i przetwarzania oliwek i oliwy.

Popularne miejsca uprawy oliwek

-Son Moragues  ( https://www.sonmoragues.com/  ) to gospodarstwo położone w Valldemossa, które produkuje oliwę w sposób ekologiczny. Jego filozofia życiowa polega na ignorowaniu postępu naukowego w zakresie mieszania i modyfikowania gatunków drzew oliwnych i wybieraniu tych samych stuletnich drzew, które zawsze były uprawiane na Majorce. Gaj oliwny składa się z ponad 10 000 drzew oliwnych, które zajmują 100 hektarów suchych kamiennych tarasów, położonych w samym sercu pasma górskiego Tramontana. Rezultatem jest wyjątkowa oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia najwyższej jakości, wytwarzana z majorkańskich oliwek.
-Finca Es Guinyent (https://olisolivellas.com/ ) w Alcudii ma kilkaset lat i ponad 85 000 metrów kwadratowych gajów oliwnych. Słońce, deszcz i morska bryza zapewniają optymalne właściwości do produkcji owocowej oliwy z odmian Arbequina i Picual. Jej intensywny smak i niska kwasowość sprawiają, że jest ulubioną oliwą wielu restauracji na Majorce.
-El Olivo (https://www.belmond.com/es/hotels/europe/mallorca/deia/belmond-la-residencia/dining ) to restauracja Belmond La Residencia, która znajduje się w Deiá. Posiadłość jest domem dla licznych drzew oliwnych odmiany majorkańskiej, które produkują wyśmienitą oliwę z oliwek. Szczególną cechą tej finki jest to, że używają oliwy do gotowania, ale także do różnych luksusowych zabiegów spa.


Nie wiem jak to jest, ale oliwki smakują najlepiej na targowiskach  w miejscu ich pochodzenia. Kupione i zawiezione do domu potrafią leżeć kilka tygodni. Prawdopodobnie najlepiej smakują w odpowiednich okolicznościach przyrody 😊

*Trencades – oznacza to, że oliwki są rozbijane młotkiem, aż zostaną rozłupane i marynowane w solance z ziołami, czosnkiem i ostrą papryką.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *