Przejdź do treści

Majorka skaliste szczyty i samotne ścieżki przybrzeżne

Tysiące ludzi przyciągają malownicze piaszczyste plaże, przytulne miasteczka i słynne bary i kluby. Oprócz wieżowców hotelowych i zatłoczonych plaż, największa hiszpańska wyspa śródziemnomorska oferuje wybrzeżne ścieżki wędrówkowe, wysokie szczyty — i malownicze krajobrazy górskie.

Serra Tramuntana, nazwana od czasami gwałtownych północnych i zachodnich wiatrów, wznosi się ponad zachodnim wybrzeżem na wysokość ponad 1300 metrów. Na stromych zboczach szarych szczytów znajdziesz niezliczone tarasy, gdzie wciąż uprawia się pomarańcze, cytryny i oliwki, podczas gdy liczne szlaki prowadzą przez doliny, wąwozy i na najwyższe szczyty.

Ponad 50 szczytów gór Tramuntana ma ponad 1000 metrów wysokości. Na ich szczytach znajdziesz nietknięte szlaki wędrówkowe i strome podejścia, takie, które nawet doświadczeni alpiniści będą podekscytowani wspinaczką. Dzięki łagodnemu klimatowi Majorki, wyspa ta jest również atrakcyjnym miejscem do wędrówek o każdej porze roku, a najwyższe szczyty są dostępne nawet zimą. A gdy już tam będziesz, widoki są spektakularne: zobaczysz aż na środkową równinę Majorki, na wybrzeża i piękno Morza Śródziemnego.

Podczas gdy Majorka słynie z bycia najlepszym letnim miejscem, te wędrówki są szczególnie ekscytujące zimą. Może to być niespodzianka, ale na tych wysokościach często pada śnieg, co sprawia, że te górskie spacery stają się prawdziwymi przygodami na świeżym powietrzu. A gdy już zdobędziesz szczyt — gdy świeży wiatr Tramuntana szeleści wokół uszu — doświadczysz zapierającego dech w piersiach panoramicznego widoku na wyspę, którego mało kto doświadcza.

Aby pomóc Ci przeżyć najbardziej wymagające wędrówki i piękne ścieżki przybrzeżne podczas wizyty, wybraliśmy dla Ciebie siedem tras. Te wędrówki są szczególnie piękne poza sezonem, ponieważ w tym okresie naprawdę będziesz mógł doświadczyć prawdziwej samotności i cieszyć się majorokańskim krajobrazem w najbardziej niezakłócony sposób.

Wyprawy i Atrakcje

Trudna trasa górska. Wymagany dobry poziom sprawności. Stabilny krok, solidne buty i doświadczenie alpinistyczne są konieczne.

1. Puig de Massanella: Najwyższy dostępny szczyt Tramuntana

Puig de Massanella to najwyższy, swobodnie dostępny szczyt gór Tramuntana. O wysokości 1364 metrów jest około 80 metrów niższy niż zamknięty Puig Major, na którym znajduje się stacja radarowa wojskowa, ale mimo wszystko oferuje niesamowity widok z jego szczytu. Podczas gdy wspinaczka na szczyt wiosną, latem lub jesienią to już trudna wspinaczka górska, zdobywanie go zimą staje się wielką alpejską przygodą, gdy pada śnieg.

Wspinaczka zaczyna się przy Pass Coll de Sabataia, do którego można również dojechać autobusem. Jeśli przyjeżdżasz samochodem, powinieneś zacząć wcześnie wiosną i jesienią w weekendy oraz podczas głównego sezonu zimowego, ponieważ oferta miejsc parkingowych jest ograniczona.

Najpierw idzie się szerokimi ścieżkami do Finca Comafreda. Na wejściu znajduje się niewielka budka z biletami, ponieważ właściciel posiadłości pobiera niewielką opłatę za wejście na swoje tereny w drodze na szczyt. Opłata wstępna wynosi sześć euro i jest pobierana przez cały rok. Po kamienistej i naturalnej ścieżce staje się stopniowo stroma aż do przełęczy Coll de sa Linea. Stąd ścieżka staje się coraz bardziej stroma. Zimą można dotrzeć do linii śniegowej przed granicą drzew, ale skalista ścieżka zapewnia stabilną powierzchnię nawet w mokrych warunkach.

Po około czterech kilometrach dotrzesz do rozdroża. Prawa ścieżka prowadzi prosto i bardzo stromo na płaskowyż szczytu. W kilku miejscach trzeba sięgać po pomoc dłoni, więc ścieżka ta jest szczególnie odpowiednia dla doświadczonych górskich wędrowców. Wszyscy inni po prostu biorą lewą ścieżkę i wspinają się w wygodnych serpentynach.

Na płaskowyżu prowadzi nad wysokim plateau do ostatniego podejścia na szczyt. Już tutaj można podziwiać wyjątkowy krajobraz górski, ale widok z szczytu jest po prostu niepowtarzalny. Po tym, jak już zobaczysz wystarczająco dużo, wracasz tą samą drogą na start.

Więcej tras – polecamy pobrać aplikację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *