Przejdź do treści

Majorka na rowerze

Po głównym sezonie turystycznym warto wybrać się na Majorkę aby zwiedzić ją na rowerze. Jest bardzo wiele interesujących tras i kilka z nich opiszemy Ci poniżej.

Trasa 1: Palma-S’Arenal

Z Paseo Maritimo do Playa de Palma, tam i z powrotem 36 km

Trudność: całkiem równinna trasa, częściowo po ścieżce rowerowej.

Opis trasy: Ścieżka rowerowa zaczyna się na Paseo Maritimo w Can Barbera. Z tego miejsca pojedziemy w kierunki Playa de Palma około Katedry, jeziora Parc de la Mar do miejscowości Molinar. Tam ścieżka się kończy, ale my będziemy kontynuować jazdę po spokojnych uliczkach wzdłuż morza do plaży Coll den Rebassa. W następnym odcinku musimy skręcić w lewo i po głównej ulicy w prawo pojedziemy do Can Pastilli, gdzie znowu przyjedziemy na wybrzeże. Tu rozpoczyna się najdłuższa plaża wyspy Playa de Palma, wzdłuż której przyjedziemy do portu w Arenalu. Z powrotem wracamy po tej samej trasie.

Trasa 2: Palma Nova Santa Ponca

Odległość: 18 km okręg po drodze asfaltowej z górkami. Polecam rower z przerzutką.

Opis trasy: Z Avenida de la Playa jedziemy w kierunku ronda Palma Nowy, skręcamy w lewo, po 2 km następne rondo przejedziemy na wprost i po 200m znowu w lewo. Pojedziemy koło stacji paliw, pomiędzy Aquaparkiem i western Parkiem i za nimi na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo w kierunku Santa Ponca. Po nietrudnych 4km możemy skręcić nad morze i tam sobie odpocząć. Dalej na rondzie z drogowskazami Islas Malgarts i centrum pojedziemy w prawo i po 500m na następnym rondzie przejedziemy na wprost w kierunku Santa Ponca. Dalej nas oczekuje przepiękny widok i szybki zjazd. Trasa przez parę dalszych rond zaprowadzi nas do centrum Santa Poncy. Wracać do Palmy można po tej samej trasie. Bliżej jest po drodze głównej, ale tam jest duży ruch samochodowy.

Trasa 3 : Santa Ponca-Calvia-Capdella-Paguera

Odległość: 21 km pętla, w wielu miejscach trzeba zmieniać biegi.

Opis trasy: Zaczynamy od centralnego ronda Santa Poncy, pojedziemy do głównej Palma-Paguera i na rondach zjedziemy na wiejska drogę co Calvii. Drogowskazy po 1,5km poprowadzą nas w lewo i po następnych 2,5km przyjedziemy do wsi. Na skrzyżowaniu pojedziemy w lewo w kierunku 3km odległej Capdelli, skręcimy w lewo i zjeżdżamy do kurortu Paguera. W powrotnej drodze do Santa Poncy będziemy się wracali 3km po głównej szosie o dużym ruchU samochodowym.

Trasa 4: Alcudia – Puerto de Pollenca – Pollenca – Alcudia

Z Pollency można jeszcze kontynuować jazdę na Formentor.

Odległość: 25, z Formentorem 40km

Trudność: Podstawowa pętla jest praktycznie po równinie, Formentor jest o wiele trudniejszy i często trzeba zmieniać biegi.

Czarująca jest cąła zatoka Pollencka, w Pollencji polecam zwiedzić miasto, wyjść na Puig de Maria i odwiedzić Calvarie. W Alcudii można zobaczyć średniowieczne mury obronne i wykopaliska rzymskie, teatr, most i fundamenty domów.

Opis trasy: Z Alcudii pojedziemy 8 km w kierunku Puerto de Pollenca. Za portem najsilniejsi rowerzyści mogą zdecydować czy zwiedzą półwysep Formentor (na prawo, patrz Półwysep Formentor), ale pagórki są trudne. Dalej jedziemy na Pollencie, po 2 km można skręcić na cala San Vienc. W Pollencii na rondzie pojedziemy w lewo i po kilkuset metrach znowy w lewo według drogowskazu Alcudia 10 km. Pojedziemy spokojną drogą Palma Alcudia, która zaprowadzi nas do centrum miasta.

Trasa 5 Alcudia – kaplica La Victoria – Atalaya Alcudia

Odległość: 12 km na rowerze tam i z powrotem, dalej piechotą lub na rowerze górskim po atalaye. Krótka, lecz trudna wycieczka.

Trudność trasy nagrodzą ładne widoki. W kaplicy z XV wieku znajduje się drewniana rzeźba patronki Alcudii Victorii. Wieża przeciw piratom, atalaya została wybudowana w 1599r.

Opis trasy: Z Alcudii jedziemy wokół murów obronnych w kierunku Puerto de Alcudia, za światłami już zobaczymy drogowskazy na La Victoria. Na skrzyżowaniu obok dużego drzewa skręcimy w prawo. Przejedziemy obok schroniska Victorii i punktu wypoczynkowego aż do kaplicy. Dalej pójdziemy piechotą lub na górskim rowerze do atalayi na wysokość 444 m nad poziomem morza. Z powrotem można skrzyżowanie obok dużego drzewa przejechać na wprost i drogą Cami de s’Hort des Moro drogą ogrodów arabskich również przyjedziemy do Alcudii.

 Trasa 6: Park Narodowy Albufera

12 km pętla po drodze żwirowej w dobrym stanie

Uwaga: w parku nie wolno zjeżdżać z oznakowanych tras, nie hałasujcie i nie niszczcie przyrody.

Opis trasy: Z Alcudii pojedziemy w kierunku Ca’n Picafort, według oznakowań skręcimy na Sa Pobla i po 5 km przejedziemy przez most w lewo. Po kilometrze przyjedziemy do następnego mostku z szlabanem. Można go podnieść, ale nie zapominajcie również spuścić. Po 2 km przyjedziemy do następnej bramy, ale ta jest zamknięta. Można ją z lewej strony objechać. Po ścieżce przejedziemy następnych 6 km i wyjedziemy na główną drogę, która nas zaprowadzi do recepcji parku. Tam można uzyskać wszelkie informacje lub można jeszcze pospacerować po innych ścieżkach.

Trasa 7: Cala Ratjada – Cala Agulla – Cala Mesquida – Cala Ratjada

18km pętla, niektóre pagórki są średnio trudne, 1 km trudny.

Opis trasy: wyjedziemy o punktu informacyjnego w Cala Ratjadzie wzdłuz strzałek na Cala Agulla, odległą 2 km. Kontynujcie jazdę na wprost aż do drogi głównej, tam są następne strzałki na lewo do Cala Agulla. Droga asfaltowa zmienia się na szutrową. Na skrzyżowaniu kontynuujemy po trudnej drodze w lewo i po kilometrze dojeżdżamy do bramy, którą można przejsć. Tu jest już ścieżka dużo lepsza i po 2 km wjedziemy na główną drogę. Po 4 km wiejskiej drogi przyjedziemy do pięknej plaży piaszczystej. Wracamy tą samą drogą do drogowskazu Cala Agulla. Pojedziemy po drodze asfaltowej i po 1 km przyjedziemy na skrzyżowanie, tu skręcimy w lewo i przyjedziemy w pobliżę Cala Agully w Cala Ratjadę.

Trasa 8 Cala Millor – Sa Coma – Cala Morlanda – Porto Cristo

Tam i zpowrotem 24km po niezbyt trudnej równinnej drodze.

Ciekawostki: oprócz możliwości kąpania się nie wolno zapomnieć o zwiedznaiu jaskiń Darch i Hams w Porto Cristo.

Opis trasy: od punku informacyjnego w Cala Millor pojedziemy w kierunku Fantasy Parku, po 200 m skręcimy w lewo, na końcu ulicy znowu w lewo i pierwszą ulicę w prawo. Jedziemy przez lasek i p o1 km można skręcić na plaże. Dalej drogowskazy zaprowadzą nas do Porto Cristo, które jest odległe o 4 km.

Trasa 9 Colonia Sant Jordi – Ses Salines – latarnia morska Ses Salines – Llombards – Santanyi

50 km po równinnej pętli ze średnio trudnymi pagórkami.

Opis trasy: w Colonia St. Jordi rozpoczyna się słynna plaża Es Trench, my jednak pojedziemy Ses Salines. Trzy kilometry za miasteczkiem skręcimy w prawo i za laskiem skręcimy ku latarni morskiej. Znajduje się tu kamienista plaża, ale warto się odświeżyć. W drodze powrotnej jeszcze ziwedzimy Llombards, typową majorkańską wioskę i tylko 3,5 km odległe Santanyi, w którym odbywają się w środy i soboty na ulicach targi. Powrót jest tą samą drogą.

Trasa 10 S’Arenal – Cabo Blanco – Cala Pi – Capocorb Vell – (Llucmajor) – S’Arenal

52 km tam z i powrotem. Długa, ale niezbyt trudna wycieczka.

Ciekawostki: Capocorb jest najlepiej zachowaną pamiątką kultury cyklopskiej epoki brązu w ramach zachodniego basenu morza Śródziemnego.

Opis trasy: z parkingu przy Awuacity pojedziemy w lewo, rondo przejedziemy na wrost i kontynuujemy jazdę parę km na Cala Pi do zakrętu na Cabo Blanco. Ta bezludna okolica z 30 m wysokimi skałami jest romantyczna. Dalej przyjedziemy do Cala Pi do wieży przeciw piratom atalyi z XVI wieku z cudownym widokiem. Kąpiel w niedalekiej cali nas na pewno odświeży. Wracamy do drogi głównej i dalej pojedziemy w prawo w kierunku Llucmajor. Po stu metrach, po lewej stronie drogi znajduje się najważniejsza pamiątka sprzed 3500 lat – Capicorb Vells. Po zwiedzaniu wracamy z powrotem do Arenalu ta sama drogą lub będziemy kontynuować jazdę do Llucamayor i dalej w kierunku Palmy. Ta droga jest niestety bardziej ruchliwa.

Jesteś na w okolicach Cal d’Or polecamy ci jeszcze kilkanaście tras

Już niebawem nasze trasy w audio przewodniku po Majorce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *