Przejdź do treści

Wszystko o majorkańskich perłach

Co mają wspólnego Benedykt XVI, Henryk VIII, królowa Elżbieta II, modelka Heidi Klum i państwo Jones? Otóż odpowiedź jest taka, że wszystkie uwielbiają nosić biżuterię. Ta chęć ozdabiania ciała istnieje tak długo, jak długo Homo Sapiens byli na ziemi. Mają one zastosowanie tak samo do dostojników kościelnych, jak i do monarchów czy państwa Jones. Ozdabiane na różne sposoby, szlachetnymi tkaninami, metalami szlachetnymi, kamieniami szlachetnymi czy perłami to po prostu sposób na życie.

Posiadanie prawdziwych pereł było przywilejem bogatych i potężnych aż do XIX wieku. Kropla perły ostrygowej była (i nadal jest) rzadka i cenna, co czyniło ją przedmiotem bardzo pożądanym. W tamtych czasach biżuterię noszono nie tylko jako naszyjniki, bransolety, broszki i pierścionki, ale częściej niż dziś wplatano ją we włosy, wszywano w odzież, kapelusze, orientalne turbany i ozdobne szaty lub noszono jako guziki.

W średniowieczu uwielbiano wspaniałe komplety biżuterii do ozdoby, relikwie i skrzynie królewskie. Krótko mówiąc, z pereł robiono wszystko, co miało podnieść wartość duchową, prestiż społeczny czy estetykę.
Wobec ceny pereł ludzie zaczęli dostrzegać alternatywy, na które mogli sobie pozwolić. W XVII wieku w paryskiej fabryce róż odkryto, że lepki materiał rybich łusek można wykorzystać do pokrywania kawałków szkła. To nadawało im pewien blask jako jubilerom. Następnie, w XIX wieku, Japończycy wynaleźli biżuterię kulturową, która doprowadzi do bardzo wysokiej klasy ekskluzywnej biżuterii z pereł.

Jednak dla wielu przełom w kwestii rozsądnie wycenionych pereł nastąpił około 100 lat temu, a popyt na perły gwałtownie wzrósł w europejskich stolicach. Eduard Hugo Heusch, niemiecki inżynier, który wyemigrował do Francji, pracował w Paryżu nad procesem produkcji sztucznych pereł i ostatecznie założył firmę, którą później przeniósł do Manacor na Majorce, aby produkować swoje perły „Majórica”.
Carrer de Sant Miquel w Palmie, długa ulica handlowa tuż przy Plaza de España, oferuje szeroki wybór sklepów z biżuterią, z których wiele posiada kolekcje pereł z Majorki. W rzeczywistości, niektóre z tych sklepów są całkowicie poświęcone sprzedaży pereł.

Ceniona majorkańska projektantka, Isabel Guarch, również wykorzystuje perły w swoich znakomitych kolekcjach ręcznie robionej majorkańskiej biżuterii.

oryginalny tekst: https://www.abc-mallorca.es/la-historia-de-las-perlas-en-mallorca/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *