Przejdź do treści

San Juan – co to za święto?

Świętego Jana przypada na 24 czerwca, choć mówiąc o „nocy świętojańskiej”, zwykle ma się na myśli noc z 23 czerwca. Jest to święto regionalne, ponieważ tylko wspólnoty autonomiczne, które ogłosiły ten dzień świętem państwowym, będą mogły cieszyć się długim weekendem w San Juan. Tak jest w przypadku Galicji, Katalonii i Walencji.

 Pochodzenie świąt w San Juan

 Zanim rozpoczniemy obchody święta San Juan w tym roku 2022, powinniśmy dowiedzieć się więcej o jego pochodzeniu. Jak już wspomnieliśmy, dla wielu osób mają one pogańskie pochodzenie, rozpoczynają się tuż po nadejściu przesilenia letniego. Następnie postanowiono rozpalić ognisko, aby spalić przeszłość, reprezentowaną przez lalki zrobione ze szmat i słomy, i powitać nowe możliwości. Jednak chrześcijaństwo przeniosło to święto na datę narodzin św. Jana Chrzciciela, dlatego obchodzone jest 24 czerwca.

Oprócz Hiszpanii, święta te obchodzone są w wielu krajach starego kontynentu, głównie na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w Asturii i Galicji. Można to zaobserwować także w krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie kultura chrześcijańska jest głęboko zakorzeniona. W krajach takich jak Wenezuela, Kolumbia, Chile, Kuba, Ekwador, Peru i Puerto Rico obchody mają bardzo stare tradycje, podobne do hiszpańskich. W czasie tych świąt poganie i wyznawcy religii łączą się w jednym święcie, które może trwać kilka dni.

Co robisz w nocy w San Juan?

Główną cechą charakterystyczną nocy w San Juan jest to, że buduje się ogromne ogniska, aby uczcić odejście słońca. Kiedy ogniska są w najlepsze, uczestnicy próbują przeskoczyć je jak najwięcej razy. Do tradycji należą również fajerwerki i woda. W niektórych regionach Wspólnoty Walenckiej zdarza się palenie starych książek i odpalanie fajerwerków. Wszystko zależy od miejsca w kraju, w którym się znajdujesz.

Ponadto, bardzo popularną tradycją w tym dniu jest kąpiel w wodzie morskiej w celu całkowitego oczyszczenia. Istnieje również obrzęd racimo de San Juan, który polega na zebraniu kilku różnych ziół, aby odstraszyć złe wibracje i przyciągnąć szczęście. W Galicji zwykle przygotowuje się queimadę, która jest mieszanką wielu roślin o właściwościach leczniczych. Mamy więc różne święta, które zmieniają się w zależności od miejsca i grupy ludzi, którzy je praktykują.

Inną powszechną praktyką jest obrzęd jajka. Jest to praktykowane zwłaszcza przez kobiety, które chcą w krótkim czasie wyjść za mąż. Zasadniczo polega to na rozbiciu jajka, wlaniu żółtka do szklanki z wodą i pozostawieniu jej w oknie podczas nocy w San Juan. Następnego dnia rano jajko będzie miało specyficzny kształt, który dostarczy ważnych informacji na temat przyszłego męża. Praktyka często stosowana przez niektóre kobiety, które nie są jeszcze w związku.

Różne uroczystości w Hiszpanii

Hiszpania zawsze była określana jako kraj bardzo chrześcijański. Z tego powodu uroczystości religijne są przeżywane na całym terytorium kraju, a obchody w San Juan w 2022 roku nie będą wyjątkiem. Główne wspólnoty autonomiczne i miasta już przygotowują się do tej uroczystości, choć każda z nich nadaje jej inny charakter. Idealnym rozwiązaniem byłoby odwiedzenie każdego regionu, aby dowiedzieć się więcej o tradycjach każdej społeczności.

Nit de Foc 2022

Jedno z najbardziej szalonych wydarzeń w kalendarzu i jest  prawdziwym spektaklem ognia i światła.

Majorka to nie tylko plaże! Chodzi także o festiwale. Nit de Foc obchodzony w wigilię święta San Juan ożywia wiele miast i wiosek na wyspie. Kolorowe festyny odbywają się na całej Majorce. Do najbardziej znanych miejsc świętowania należą Palma, Captepera, Alaró, Sóller i Mancor de la Vall.

Uroczystości zaczynają się w ciągu dnia, a na ulicach można znaleźć tradycyjne potrawy, lokalne stroje i tańce. Po zachodzie słońca demony wychodzą na ulice z pokazem ognia i świateł, któremu towarzyszą ludzie tańczący w rytm bębnów i fletów. Całe miasto zamienia się w prawdziwy spektakl z piekła rodem. Podczas festiwalu odbywają się koncerty muzyki pop, imprezy uliczne, ogniska, fajerwerki i wiele innych szalonych i ekscytujących wydarzeń.

Oprócz festynów w większych miejscowościach, zwykle na każdej plaży mieszkańcy okolicy rozpalają ogniska i grają muzykę, ale niezależnie od tego i bez wcześniejszej organizacji ze strony władz miasta.

Uroczystości Sant Joan w Ciutadella (Menorka)

Tradycja, rozrywka i zabawa łączą się w najbardziej emblematycznym festiwalu menorskiego lata.

W okresie przesilenia letniego w Ciutadelli odbywa się uroczystość Sant Joan. To właśnie wtedy dostojne miasto pałaców zmienia się: na ulice wychodzą wytrawni jeźdźcy i piękne, przystrojone na tę okazję konie, stając się prawdziwymi bohaterami festiwalu, na którym trzeba być przynajmniej raz w życiu.

 Uroczystości Sant Joan w Ciutadella są jednym z najbardziej symbolicznych, spektakularnych i popularnych festynów na Balearach. Epicentrum obchodów przypada na 23 i 24 czerwca, choć uroczystości rozpoczynają się już w niedzielę poprzedzającą tę datę, czyli w Dia des Be.

Obchody, które trwają trzy dni i podczas których reprezentowane są główne klasy ówczesnego społeczeństwa: kościół (caixer capellà), szlachta (caixer senyor), rzemieślnicy (caixer casat i caixer fadrí) oraz chłopi (caixer pagesos), są prowadzone według ścisłego protokołu.

Najbardziej oczekiwanym obrazem obchodów święta patrona Ciutadelli jest Caragol del Born, kiedy to ponad stu elegancko udekorowanych jeźdźców wjeżdża na królewski Plaça des Born, przechodząc przez oczekujący tłum. Konie są uniesione na tylnych nogach jako symbol władzy i szlachetności.

23 marca odbywa się pierwszy „caragol” (przejazd jeźdźców konnych wokół Placu Urodzonych), procesja Caixers do kaplicy Sant Joan de Missa oraz tradycyjna wojna o orzechy laskowe. Dzień Sant Joan jest punktem kulminacyjnym obchodów. Jedną z najważniejszych atrakcji tego dnia są Jocs des Pla, średniowieczne zawody jeździeckie odbywające się o zmierzchu, podczas których jeźdźcy wykonują na swoich wierzchowcach ćwiczenia zręcznościowe, takie jak przebijanie lancą pierścieni lub galop równoległy, próbując rozbić tarczę z namalowaną maską (ses carotes). Gdy to się uda, tłum rzuca się do zbierania kawałków trofeum, więc przygotuj się, jeśli chcesz wziąć w tym udział.

Uroczystości są doskonałym pretekstem i scenerią do odkrycia Ciutadelli, dawnej stolicy Menorki, z urokliwą starówką, wspaniałymi pałacami, kościołem Santa Maria, Sa Contramurada i oczywiście Plaça des Born, gdzie można wziąć udział w większości uroczystości.

24 czerwca obchody kończą się pokazem sztucznych ogni.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco @dybiectravel

I zapisz się na newsletter  https://info-7b18d.gr8.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *